All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
200/250kg Capacity Solid Steel Core Industry Swivel Caster Wheel With Zinc Palated Bracket
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Application: | Transportation |
Customizable Rubber Casters With Load Capacity From 100 To 300 KG
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
Green Swivel Casters 300 Kg Load Capacity Galvanized Steel Wheel 151mm Height For Furniture
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
| Color: | Green |
Foldable Transport Truck with Swivel Casters 70kg Capacity for Industry
| Type: | Swivel Casters |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg-500KG |
| Total Height: | 90cm |
Steel Treaded Stem Mobile Scaffolding Caster Wheel for Easy Maneuverability and Durable Performance
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Load Capacity: | 200/250kg |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Polyurethane Medium Duty Casters With 3-1/2 Inch Swivel Radius 300Lbs Load Capacity
| Wheel Color: | Gray |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Gray Wheel Color Medium Duty Casters With Ball Bearing 5-3/4 Inch Overall Height
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Wheel Color: | Gray |
Black Polyurethane Plate Mount Ball Bearing 2000 Lbs Total Lock Swivel Casters
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Mounting Type: | Plate |
Ball Bearing Medium Duty Casters With 3-1/2 Inch Swivel Radius Zinc Plated Finish
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Wholesale lndustrial Caster Swivel Workbench Casters 2.5 Inches Polyurethane Wheel Diameter
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Package Quantity: | 4 |

