All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Heavy Duty Trolley Cart Wheels With 2.5 Bolt Hole Spacing Rubber / Nylon Swivel / Rigid
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Phenolic Industrial Casters for Heavy-Duty Applications Grip Ring Stem Mounting Type Polyurethane Wheel
| Swivel Lock: | Yes/No |
|---|---|
| Feature: | Reliable And Durable |
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
Swivel/Rigid/Double Brake Mobile Scaffolding Caster Wheel for Heavy-Duty Scaffoldings
| Treaded Stem Material: | Steel |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Wheel Width: | 50mm |
Heavy-duty Industrial-grade Casters Ball Bearing and 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius for High Load Capacity
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
Heavy Duty Industrial PVC Casters Non Marking With Zinc Plated
| Application: | Industry |
|---|---|
| Tread Type: | Non-Marking |
| Load Capacity: | 100-300 KG |
Heavy Duty Plate Casters With 125kg Load Capacity Nylon Bracket 275lbs Loaded Capacity
| Load Capacity: | 125kg |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
| Loaded Capacity: | 275lbs |
Ball Bearing Furniture Caster Wheel PP Nylon TPR PU Rubber Wheels Engineered for Smooth Movement and Heavy Load Capacity
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Feature: | Environmental Friendly |
Heavy Duty Green Galvanized Steel Swivel Load Height 148mm Industrial Casters ISO Certified
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Type: | Swivel |
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
Stainless Steel Medical Casters with Double Brake and Loaded Capacity 275lbs Durable Heavy Duty Medical Equipment Wheels
| Bracket Material: | Nylon |
|---|---|
| Type: | Plate |
| Load Capacity: | 125kg |
3 Inches Wheel Diameter Heavy Duty Wheel Caster for Trolley Cart Smooth and Quiet Rolling
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |

