All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Overall Height 2 to 12 Inches Heavy Duty Casters Zinc Plated Powder Coated Stainless Steel Heavy Load Industrial Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Heavy Duty Rubber Casters with Steel Rubber Wheel Material Load Capacity 100 to 300 KG Indoor Outdoor Mobility Equipment
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
Ball Bearing Type Nylon Casters 350KG Capacity Set of 4 Heavy Duty Wheels Ideal for Equipment and Material Handling Applications
| Load Capacity: | 100 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Quantity: | 4 |
Heavy Duty Grey TPR Caster Wheels Silent Swivel Plate Casters Zinc Plated Finish
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
Industrial Plated Leveling Casters for Heavy Duty Swivel Lock 300 Lbs Load Capacity
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
2-12 Inches Overall Height Industrial Casters for Heavy Duty Performance and Up To 300°F Temperature Range
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Swivel Lock: | Yes/No |
| Feature: | Reliable And Durable |
Double Brake Plate Casters White Grey Heavy Duty Plate Casters Designed to Provide Stability and Easy Equipment Movement
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Bracket Material: | Nylon |
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
150mm 6 Inch Black Heat Resistant Fixed 400kg Heavy Duty Rigid Casters
| Product Name: | WBD Supplys 150mm Black Heat Resistant Fixed Wheel 400kg Rigid Oven Casters China |
|---|---|
| Style:: | 150mm Rigid Oven Casters |
| Capacity:: | 400kg |
6 Inch Round Tread Pu Soft Rigid Casters Heavy Duty Industrial Trolley Wheels
| Product Name: | 6 Inch Round Tread Aluminium Core Pu Soft Casters Heavy Duty Industrial Trolley Wheels Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Rigid Heavy Duty Industrial Trolley Wheels |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
6x2 Inch Round Pu Wheels Swivel Lock Heavy Duty Industrial Trolley Wheels Aluminium Core
| Product Name: | 6x2 Inch Round Type Pu Wheels Swivel Lock Heavy Duty Industrial Trolley Wheels Aluminium Core Supplys |
|---|---|
| Style:: | 6x2 Inch Industrial Trolley Wheels |
| Wheel Size:: | 6x2 Inch |

