All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
380kg Capacity 5" Heavy Duty Polyurethane Casters With Ball Bearing
| Product Name: | 5 Inch 380kg Swivel Top Plate Orange Pp Core Polyurethane Heavy Duty European Type Industrial Casters |
|---|---|
| Style:: | Polyurethane Heavy Duty European Type Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 125mm |
4 Pack 2.5 Inch Heavy Duty Swivel Brake Stop Zinc Plated Polyurethane / Caster Wheel Side Brake
| Application: | Workbench Or Other Heavy Wooden Products |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2.5 Inches |
| Package Quantity: | 4 |
280kg Load Capacity 6" Industrial Casters Heavy Duty Cast Iron Wheels With Side Lock
| Product Name: | 6 Inch Top Plate Swivel Hollow Cast Iron Heavy Duty Casters With Side Lock |
|---|---|
| Style:: | Cast Iron Heavy Duty Casters |
| Wheel Material:: | Cast Iron |
350kg Loading PA 3 Inch Heavy Duty Swivel Casters With Feet Cups
| Product Name: | 3 Inch Plate Swivel Heavy Duty Nylon Adjustable Leveling Caster Wheels With Feet Cups |
|---|---|
| Style:: | Adjustable Leveling Caster Wheels Nylon |
| Wheel Color:: | Black |
8inch Heavy Duty Spring Loaded Casters , 770lbs Loading Heavy Duty Polyurethane Casters
| Product Name: | 8 Inch 770lbs Load Capacity Iron Pu Heavy Duty Double Spring Casters Garages |
|---|---|
| Style:: | Swivel Double Spring Caster |
| Wheel Diameter:: | 8 Inch |
Zinc Plated Industrial Casters Temperature Range Up To 300°F Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Applications and Equipment Handling
| Brake: | Yes/No |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Swivel Lock: | Yes/No |
3-8 Inches Heavy Duty Threaded Stem Trolley Caster Wheels With 200-500kg Loading Capacity
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Heavy Duty Trolley Casters With Swivel / Rigid / Locking Mount
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Usage: | Trolley Cart |
Versatile Stem Size M12x15mm Caster Wheels 3 Inch Steel for Trolley Cart
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Top Plate Size 2-6 Inches and 1-4 Inch Wheel Width Industrial Casters for Heavy-Duty Applications
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Overall Height: | 2-12 Inches |

