All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
6 Inch Polyurethane Flat Single Wheels For Heavy Duty Industrial Casters
| Product Name: | 6inch Aluminium Core Orange Polyurethane Flat Single Wheels For Heavy Duty Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Color:: | Orange |
| Wheel Diameter:: | 4inch/5inch/6inch/8inch/10inch |
50mm Wheel Width Extra Heavy Duty Nylon Wheels Casters Polyurethane Wheels Built for Heavy Load Industrial Applications and Mobility
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Bolt Hole Size: | 0.375 Inches |
Steel Heavy Duty Swivel Caster 2000 Lbs Load Capacity 3.5 Inch Swivel Radius
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
Dual Ball Bearings Industrial Caster 144mm Length For Heavy Duty Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Plate Mounting Extra Heavy Duty Nylon Wheels Casters Front Brake for Heavy Loads
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
| Wheel Width: | 50mm |
5 Inch Heavy Duty Plastic Casters Side Brake Black Solid PP Industrial Caster Wheels
| Product Name: | 5 Inch Heavy Duty Plastic Casters Side Brake Black Solid PP Industrial Caster Wheels |
|---|---|
| Style:: | 5 Inch Side Brake Plastic Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 5 Inch |
6x2 Inch Silver Wheel 280kg Load Capacity Heavy Duty Rigid Casters
| Product Name: | 6x2 Inch Silver Wheel 280kg Load Capacity Cast Iron Heavy Duty Rigid Casters Factory China |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Heavy Duty Hollow Rigid Casters |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
Grey PVC Wheels 6 Inch Fixed Casters Trolley Wheels Heavy Duty Industrial
| Product Name: | Grey PVC Wheels 6 Inch Fixed Casters Trolley Wheels Heavy Duty Industrial Factory China |
|---|---|
| Style:: | 6" Pvc Casters Rigid |
| Construction:: | Welded |
8x3 Inch Super Heavy Duty Nylon Casters With Brake Wide Wheel Lockable Trolley Wheels
| Product Name: | 8x3 Inch Super Heavy Duty Nylon Casters With Brake Wide Wheel Lockable Trolley Wheels |
|---|---|
| Style:: | Super Heavy Duty Swivel Nylon Caster |
| Wheel Color:: | White+Silver |
Heavy Duty Polyurethane Casters Red Dual Ball Bearings 837lbs Load Capacity
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Color: | Red |

