All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
1000 Lbs Load Capacity 3 Ton Heavy Duty PU Caster Wheel Smooth Tread Designed for Heavy Industrial and Equipment Mobility
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
Height 194mm red pu wheel polyurethane casters smooth tread type industrial caster wheels ideal for heavy equipment and machinery transport
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
|---|---|
| Wheel Material: | PU+Iron |
| Wheel Type: | Hollow Core |
Total Lock Brake Type pu caster wheel 150mm heavy duty caster wheel built for logistics and material handling carts
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Brake Type: | Total Lock |
200/250kg Load Capacity Scaffoldings Heavy Duty PU Caster Wheels for Industrial Applications
| Stem Material: | Solid Steel Core |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Manufacturer: | Ylcaster |
Heavy Duty Workbench Caster Wheels Hollow Core Single Wheel For Industrial Handling
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Wheel Size: | 150mm |
Heavy Duty Rubber Casters For Industrial Applications
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Feature: | Customable |
5 Inch Hollow Core Iron Swivel Plate Industrial Caster Wheels
| Product Name: | WBD Wholesales Heavy Duty 5 Inch Hollow Core Iron Wheel Swivel Plate Industrial Casters For Furniture |
|---|---|
| Style:: | 5 Inch Hollow Iron Swivel Casters |
| Wheel Size:: | 5x2 Inch |
Heavy Duty Scaffolding Casters With Zinc Plated Bracket
| Application: | Transportation |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Load Capacity: | 200/250kg |
125mm Cast Iron 506LBS Capacity Side Brake Heavy Duty Table Casters Wheels
| Product Name: | YLcaster Provides 125mm Cast Iron Table Wheel 506LBS Capacity Side Brake Heavy Duty Casters Swivel Plate |
|---|---|
| Style:: | 125mm Iron Furniture Casters Side Lock |
| Wheel Size:: | 125mm |
2-8 Inch Industrial Caster Wheels With Brake Load Capacity 100-300 KG
| Application: | Industry |
|---|---|
| Color: | Black/Blue/ Green |
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |

