All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial rubber caster wheels ] match 257 Products.
300 Lbs Load Capacity Medium Duty Casters 5-3/4 Inch Overall Height Temperature Range Of 0 To 180 Degrees
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Finish: | Zinc Plated |
ISO/SGS/ROSH Certified Industrial Wheel Casters for Smooth and Quiet Movement Grip Ring Stem Mounting Type
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Ball Bearing Caster Stem Furniture for Small Cabinets in Trolleys and Housing
| Feature: | Environmental Friendly |
|---|---|
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
| Wheel Diameter: | 3-5 Inches |
4 Inch Medium Duty Casters with Bolt Hole Size of 1/4 Inch and Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White Wheel
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
Trolley Wheels Heavy Duty for Nylon Bearing and Durable Trolley Cart Movement
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Heavy Duty Trolley Cart Wheels With 2.5 Bolt Hole Spacing Rubber / Nylon Swivel / Rigid
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
100mm 396lbs Black Rubber Heavy Duty Casters With Side Lock
| Product Name: | WBD Manufactures 100mm 396lbs Capacity Black Rubber Swivel Heavy Duty Casters With Side Lock |
|---|---|
| Style:: | 4" Iron Rubber Heavy Duty Caster |
| Wheel Size:: | 4inchx2inch |
Double Brake Medical Casters Load Capacity 125kg Thermoplastic Rubber Overall Height 4 Inches
| Load Capacity: | 125kg |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
| Overall Height: | 4 Inches |
Heavy Duty Swivel Rubber Top Plate Castor Wheel Ball Bearing
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |

