All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial rubber caster wheels ] match 260 Products.
6 Inch Industrial Wheel Swivel Heavy Duty Casters 230kg Load Capacity
| Product Name: | WBD Factory Sales 6 Inch Industrial Wheel Swivel Black Rubber Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 6" Rubber Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |
2 Inch Twin Wheel Castor Industrial Bolt Hole Black Rubber Castors With Brakes European Type
| Product Name: | 2 Inch Twin Wheel Castor Industrial Bolt Hole Black Rubber Castors With Brakes European Type |
|---|---|
| Style:: | Twin Wheel Rubber Swivel Casters |
| Wheel Color:: | Black |
Heavy Duty Scaffolding Casters With Zinc Plated Bracket
| Application: | Transportation |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Load Capacity: | 200/250kg |
Durable Industrial Casters For Smooth And Quiet Operation
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Swivel Lock: | Yes/No |
Heavy Duty Industrial Swivel Plate Casters
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
Bearing Type Ball Bearing Medium Duty Casters 4 Inch Wheel Width Gray Wheel Color
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
|---|---|
| Brake Type: | Side Lock |
| Load Capacity: | 300 Lbs |
TPR Wheel Type Medium Duty Casters With 300 Lbs Load Capacity And 4 Inch Diameter
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Top Plate Size 2-6 Inches and 1-4 Inch Wheel Width Industrial Casters for Heavy-Duty Applications
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Zinc Plated Industrial Casters For Optimal Corrosion Protection
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
Load Capacity Scaffolding Wheels With Zinc Coated Plate - 200-250kg Load Capacity
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Application: | Transportation |

