All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
Heavy Duty Red Iron Wheel Center Ball Bearing Casters Up To 837lbs Load Capacity Zinc Painted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
TPR Wheel Type Medium Duty Casters With 300 Lbs Load Capacity And 4 Inch Diameter
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Shock Absorbing Ball Bearing Casters Medium Duty 0 To 180 Degrees F Temperature Range
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
100mm Heavy Duty Casters Overall Length 144mm For Heavy-Duty Applications
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Type: | Heavy Duty Casters |
Red Iron PU Dual Ball Bearings Heavy Duty Casters Up To 837lbs Load Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Center: | Iron |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Non Slip Medium Duty Swivel Wheel Caster Rubber 4 Inch Wheel Diameter Medium Duty Non Slip 3-6 Inch Wheel Width
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
Industrial Plated Leveling Casters for Heavy Duty Swivel Lock 300 Lbs Load Capacity
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
450kg Loading Heavy Duty Casters
| Product Name: | 200mm Top Plate Double Ball Bearing Aluminum Core Pu Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | Aluminum Heavy Duty Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Orange |
Stainless Steel Industrial Casters Plate Casters For Food Processing And Medical Equipment
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Feature: | Reliable And Durable |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |

