All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
837lbs Wheel Capacity Industrial Caster 144mm Overall Length Smooth Easy Movement
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Plate Stem Bolt Hole Heavy Duty Casters With Zinc Painted Bracket For Industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Load Capacity Red Industrial Caster With Dual Ball Bearings Zinc Painted 837lbs Wheel Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Medium Duty 4 Inch Casters 3-1/2 Inch Swivel Radius Temperature Range 0 To 180 Degrees F
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Steel Heavy Duty Swivel Caster 2000 Lbs Load Capacity 3.5 Inch Swivel Radius
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
2000 Lbs Total Lock Front Brake Super Heavy Duty Steel Casters
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Load Capacity: | 2000 Lbs |
| Brake: | Front Brake |
Zinc Painted Bracket Surface Treament Heavy Duty Casters with Ball Bearing and Iron Wheel Center
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Wheel Center: | Iron |
Load Capacity Up To 837lbs Heavy Duty Casters Offering 144mm Overall Length and Iron Wheel Center for Heavy Load Handling
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Zinc Plated Industrial Casters For Optimal Corrosion Protection
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
4 Inch Medium Duty Casters With Bolt Hole Size 1/4 Inch And Side Lock Brake Type
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |

