All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
Cast Iron Pu Swivel Heavy Duty Casters 6 Inch Red Solid Industrial Wheel No Marking
| Product Name: | 6 Inch Red Solid Industrial Wheel No Marking Heavy Duty Cast Iron Pu Swivel Casters Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Swivel Caster Hd |
| Wheel Color:: | Red+Silver |
Top Plate Type Mounting Stainless Steel Casters For Bouble Ballrace Bracket Feature
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
500 Lbs Load Capacity Stainless Steel Casters With Zinc-Plating And 0.25 Inches Plate Thickness
| Mounting: | Top Plate Type |
|---|---|
| Capacity: | 110kg |
| Overall Height: | 5 Inches |
4" Grey Ball Bearing Wheel Swivel Plate Medium Duty Casters With Brakes For Hand Trolleys
| Product Name: | 4" Grey Ball Bearing Wheel Swivel Plate Medium Duty Casters With Brakes For Hand Trolleys |
|---|---|
| Style:: | Medium Duty Casters Gray |
| Wheel Material:: | PP |
PU 200mm 990lbs Loading Heavy Duty Casters With Aluminum Core
| Product Name: | 200mm 990lbs Top Plate American Type Aluminum Core Pu Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | Aluminum Heavy Duty Caster |
| Wheel Color:: | Dark Yellow |
100mm diameter 1/2-13x4/5 threaded stem dark blue ball bearing pu shopping trolley wheels heavy duty
| Product Name:: | 100mm Diameter 1/2-13x4/5 Threaded Stem Dark Blue Ball Bearing Pu Shopping Trolley Wheels Heavy Duty |
|---|---|
| Wheel Color:: | Dark Blue |
| Wheel Material:: | PU/Polyurethane |
200mm Rigid Plate Aluminium Core PU Nylon Casters Heavy Duty
| Product Name: | Supplys 200mm Rigid Plate European Heavy Duty Aluminium Core PU Screwfix Nylon Casters |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Polyurethane Fixed Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 200mm |
Phenolic Industrial Casters Polyurethane Wheel Type Expandable Stem Mounting 1-4 Inches Wheel Width
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
High Quality 4 Inch Black PVC Casters Double Ball Bearing Threaded Stem Medium Duty Caster
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
Smooth Workbench Heavy Duty Retractable Side Mount Casters With High Load Capacity
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |

