All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
Heavy Duty Red Iron Wheel Center Ball Bearing Casters Up To 837lbs Load Capacity Zinc Painted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Center: | Iron |
| Color: | Red |
Zinc Plated Industrial Casters Temperature Range Up To 300°F Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Applications and Equipment Handling
| Brake: | Yes/No |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Swivel Lock: | Yes/No |
100mm Red Heavy Duty Casters With Polyurethane Wheel Material 837lbs Load
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bearing: | Ball Bearing |
300 Lbs Gray Polyurethane Medium Duty Casters Ball Bearing Zinc Plated Wheels
| Wheel Color: | Gray |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Type: | Polyurethane |
Gray Polyurethane 4 Inch Ball Bearing Casters With 300 Lbs Load Capacity
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
Black Polyurethane Plate Mount Ball Bearing 2000 Lbs Total Lock Swivel Casters
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Mounting Type: | Plate |
Customizable Industrial Casters with Diverse Wheel
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Feature: | Reliable And Durable |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Industrial Casters with Various Mounting Types and Load Capacities
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
Industrial Wheel Casters Up To 5000 Lbs Heavy Duty With Durable Steel Finish Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
| Swivel Lock: | Yes/No |
837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters Featuring Ball Bearing And Iron Wheel Center For Heavy-Duty Industrial
| Wheel Capacity: | 837lbs |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Material: | Polyurethane |

