All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
High Load Capacity Heavy Duty Casters Up To 837lbs With Polyurethane Wheels And 144mm Overall Length
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Polyurethane Medium Duty Casters With 3-1/2 Inch Swivel Radius 300Lbs Load Capacity
| Wheel Color: | Gray |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Side Lock Brake Shock Absorbing Casters With Polyurethane Wheels For Easy Maneuvering
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
|---|---|
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
| Wheel Color: | Gray |
Industrial Heavy Duty Casters With Ball Bearing High Load Capacity Durable
| Color: | Red |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Bearing: | Ball Bearing |
Heavy Duty Red Iron PU Casters With Load Capacity Up To 837lbs
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Color: | Red |
| Wheel Center: | Iron |
144mm Overall Length Heavy Duty Casters With Polyurethane Wheel
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Color: | Red |
Red Heavy Duty Casters 837lbs Load Capacity Ball Bearing Iron Wheel Center Zinc Painted
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Type: | Heavy Duty Casters |
Red Heavy Duty Casters With Iron Wheel Center 837lbs Load Capacity Ball Bearing
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Type: | Heavy Duty Casters |
Zinc Plated Medium Load Casters With 4 Inch Ball Bearing Wheels
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Medium Duty 300 Lbs Load Capacity Casters 5-3/4 Inch Height Gray Polyurethane Wheels
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Color: | Gray |

