All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters Red Polyurethane Wheels Iron Wheel Center
| Color: | Red |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Wheel Center: | Iron |
High Load Capacity Red Polyurethane Heavy Duty Casters Dual Ball Bearings
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Color: | Red |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Polyurethane Wheel Material And Ball Bearing Heavy Duty Caster For Industrial Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
Up To 837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters With Polyurethane Wheel Material Zinc Painted Bracket Surface Treatment
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Wheel Material: | Polyurethane |
144mm Overall Length and Polyurethane Wheel Material Heavy Duty ICaster for Heavy-Duty Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Gray Wheel 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Medium Duty Casters For 0-180°F Temperature
| Brake Type: | Side Lock |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Finish: | Zinc Plated |
Gray Wheel Color Medium Duty Casters With Ball Bearing 5-3/4 Inch Overall Height
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Wheel Color: | Gray |
2.5 Inches Wheel Diameter Polypropylene Workbench Casters With Double Ball Bearing
| Color: | Black |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Manufacturer: | Workbench Co. |
Double Ball Bearing Workbench Casters With Swivel Caster Zinc Plated Efficiency
| Material: | Steel |
|---|---|
| Manufacturer: | Workbench Co. |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Heavy Duty Zinc Painted Casters With Polyurethane Wheels Up To 837lbs Load Capacity Dual Ball Bearings
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |

