All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 262 Products.
Temperature Up to 300°F Threaded Stem Mounted Load Bearing Casters
| Overall Height: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
PU 75mm Low Profile Heavy Duty Casters , 500kg High Capacity Polyurethane Wheels
| Product Name: | 75x50mm 1100lbs 500kg Top Plate Swivel Cast Iron Core Red Pu Low Profile Caster Wheels |
|---|---|
| Style:: | Heavy Duty Low Profile Caster Wheels |
| Wheel Color:: | Red+Black |
4x2 Inch Blue Side Brake Swivel Heavy Duty Casters Trolley Wheels
| Product Name: | Durable 4x2 Inch Blue Solid Wheel Side Brake Swivel Heavy Duty Trolley Caster Wheels Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Blue PU Side Brake Caster |
| Wheel Size:: | 4x2inch |
2 Inch Industrial Green PU Heavy Trolleys Swivel Wheel With Ball Bearing
| Product Name: | 6x2 Inch Industrial Green PU Wheel Swivel Heavy Duty Casters For Heavy Trolleys |
|---|---|
| Style:: | 6x2 Inch Pu Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 6x2 Inch |
No Marking Heavy Duty Casters Iron PU
| Product Name: | Heavy Duty 150mm Top Plate Double Ball Bearing Iron Red Pu Casters For Industrial |
|---|---|
| Style:: | Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Red+Silver |
0375 Inches Bolt Hole Size Super Heavy Duty Casters Polyurethane Wheels 4 X 45 Inches Plate Size Robust Heavy Load Capacity Wheels
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Brake: | Front Brake |
Iron Wheel Center Heavy Duty Casters 100mm Diameter Featuring Durable Ball Bearing for Performance in Material Transport
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
100mm Heavy Duty Casters With 837lbs Load Capacity For Industrial Machinery
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Size: | 100mm |
Polyurethane Heavy Duty Casters With Dual Ball Bearings For Trolleys 100mm
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
Iron Wheel Center Heavy Duty Casters Red Load Capacity Up To 837lbs For Heavy Loads
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Wheel Capacity: | 837lbs |

