All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
PU Iron Material Polyurethane Casters for Smooth Tread and Durable Single Wheel Performance
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Overall Height: | 5 Inches |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels for Stable and Secure Transport 3/4/5/6/8 Inches Wheel Diameter
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |
Smooth TPR Grey Zinc Plated Casters 19-24mm Wheel 2-4 Inches Swivel Radius
| Wheel Width: | 19-24mm |
|---|---|
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
Steel Plate Swivel Casters For Light Loads 19-24mm Grey Wheels Up To 144 Lbs
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Mounting Type: | Plate |
4 Piece Set Industrial 3/4/5 Inch Medium Duty TPR Top Plate Swivel Casters With Brake
| Features: | Easy To Install |
|---|---|
| Material: | Thermoplastic Rubber |
| Housing: | Made Of Pressed Steel, Zinc Plated Double Ballrace Swivel Head. |
TPR Top Plated Heavy Duty Wheel Caster for Heavy Equipment in Industrial Settings
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
132lbs Load Capacity Nylon Casters In Black For Durable And Long-Lasting Performance
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Usage: | Indoor |
| Wheel Size: | 100mm |
Grey TPR Light Duty Casters With Zinc Plated Finish Total Lock Brake Smooth Tread
| Wheel Tread: | Smooth |
|---|---|
| Wheel Material: | TPR |
| Finish: | Zinc Plated |
Swivel Lock Light Duty Casters Steel Housing With Plain Bearing Plastic Wheel 19-24mm
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Heavy Duty 350KG Ball Bearing Nylon Casters Screw In Installation 100 Lbs Load Capacity
| Capacity: | 350KG |
|---|---|
| Wheel Size: | 65mm |
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |

