All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
Smooth Rotation PU Iron Hollow Core Caster Wheel for Heavy Duty Applications
| Height: | 194mm |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
Smooth Tread Black PU Caster Wheel 194mm Height for Warehouse Material Handling and Transport
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
Plate Mount Super Heavy Duty Casters 50mm Wheel Width for Heavy Loads 3.5 Inches Swivel Radius
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Overall Height: | 7.5 Inches |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Smooth Tread Plastic Wheel Core Light Duty Casters for Plate Mounting Applications
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
| Finish: | Zinc Plated |
Swivel Lock Steel Swivel Casters With 2-4 Inches Radius For Industrial
| Wheel Material: | TPR |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
| Wheel Color: | Grey |
2 Inches Nylon Casters For Heavy Duty And Industrial Applications
| Swivel Type: | Swivel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |
Furniture Plate Nylon Casters Set Of 4 PA Wheels 100 Lbs Load Capacity 600KG Loaded Capacity
| Load Capacity: | 100 Lbs |
|---|---|
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |
| Loaded Capacity: | 600KG |
Heavy Duty PA Light Duty Casters 350KG Capacity Solid Core Wheel Screw In Plate Mounting By WBD
| Wheel Size: | 65mm |
|---|---|
| Capacity: | 350KG |
| Wheel Material: | PA |
Set Of 4 Nylon Ball Bearing Casters 2 Solid Core Wheels With Screw In Installation
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Wheel Material: | PA |
Smooth PU Iron 4 Inch Medium Duty Ball Bearing Swivel Stem Caster Wheel With Lock
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Wheel Material: | PU+Iron |
| Height: | 194mm |

