All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
3 Inch Steel Caster Wheels With 2.5 Inch Bolt Hole Spacing
| Stem Size: | M12x15mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Grey Plastic Wheel Core Zinc Plated Light Duty Casters for Easy Maneuvering
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Wheel Material: | TPR |
Swivel/Rigid/Double Brake Mobile Scaffolding Caster Wheel for Heavy-Duty Scaffoldings
| Treaded Stem Material: | Steel |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Wheel Width: | 50mm |
Plate Mounting Type European Casters for and 19-24mm Wheel Width in European Market
| Wheel Tread: | Smooth |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
Grey Wheel Light Duty Casters Plastic Wheel Core for Temperature Range -20 To 100 Degrees Celsius
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
| Wheel Core: | Plastic |
2-4 Inches Swivel Radius Soft Casters Up To 144 Lbs Load Capacity
| Wheel Width: | 19-24mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Housing Material: | Steel |
Smooth Workbench Heavy Duty Retractable Side Mount Casters With High Load Capacity
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |
Recommended Office Chair Caster Wheels Set Of 5 Furniture White Nylon Caster
| Features: | Waterproof, Shockproof, Dustproof |
|---|---|
| Mounting Type: | Stem Mount |
| Application: | Small Trolleys, Furniture; Small Cabinet; Baby Beds |
Set Of 4 High Quality Pressed Steel Chrome Plated Ball Bearing Tpr Threaded Stem Furniture Caster Wheel
| Features: | Easy To Install |
|---|---|
| Material: | Thermoplastic Rubber |
| Surface Treatment: | Silver Chrome Plated |
Single Wheel Style Red PU Wheel Polyurethane Casters Total Lock Brake Type Durability Materials
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |

