All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
Heavy Duty Workbench Caster Wheels Hollow Core Single Wheel For Industrial Handling
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Wheel Size: | 150mm |
450-850kg Loaded Capacity Polyurethane Casters with Total Lock Brake Type and PU Iron Wheel Material
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Height: | 194mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
194mm Height Total Lock Brake Type 3 Ton Heavy Duty PU Caster Wheel for Heavy Duty Industrial Applications
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Overall Height: | 5 Inches |
5 Inches Overall Height 150mm PU Caster Wheels 2 Inches Wheel Width for Versatile and Heavy-Duty Industrial Applications
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
| Height: | 194mm |
Heavy Duty Plate Mounting Casters With 2 Inches Wheel Diameter
| Wheel Size: | 100mm |
|---|---|
| Compatibility: | Furniture |
| Wheel Color: | Black |
Nylon Wheel Plate Mounting Casters Perfect For Heavy Duty Applications
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
| Material: | Nylon |
Versatile Ball Bearing Nylon Casters For Indoor Applications
| Compatibility: | Furniture |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 95x95mm |
| Usage: | Indoor |
Plate Mounting Type Light Duty Casters For Temperature Range -20 To 100 Degrees Celsius
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
| Housing Material: | Steel |
Light Duty Steel Casters Load Capacity Up To 144 Lbs 2-4 Inches Plain Bearing Plastic Wheel Core
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
| Housing Material: | Steel |
Light Duty Plate Mount Casters Smooth TPR Wheel Up To 144 Lbs Load Capacity 2-4 Inch Diameter
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Wheel Width: | 19-24mm |

