All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
Industrial Light Duty Casters Grey Smooth Wheel Tread Plastic Core Up To 144 Lbs
| Wheel Core: | Plastic |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
| Wheel Tread: | Smooth |
Furniture Compatible Nylon Casters 600KG Loaded Capacity Solid Core Wheel PA Quantity 4
| Wheel Type: | Solid Core Wheel |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 600KG |
| Wheel Material: | PA |
Heavy Duty 350kg PU Cast Iron Swivel Caster Wheel Without Brake
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |
5 Inches Overall Height Polyurethane Casters for Heavy Duty 1000 Lbs Load Capacity Ball Bearing Included
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Mounting Size 375 X 275 Inches 3 Ton Heavy Duty PU Caster Wheel Smooth Tread Designed for Heavy Equipment Mobility and Transport
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
American Nylon Casters with Ball Bearing Type 2 Wheel Width Designed to Enhance Equipment Mobility and Provide Durable Load Support
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Wheel Material: | PA |
| Wheel Size: | 65mm |
Total Lock Brake Type pu caster wheel 150mm heavy duty caster wheel built for logistics and material handling carts
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Brake Type: | Total Lock |
Plate Mounting Type Casters Suitable for Furniture Heavy Load Capacity Casters Providing Smooth Rolling and Long Lasting
| Quantity: | 4 |
|---|---|
| Manufacturer: | WBD |
| Compatibility: | Furniture |
Overall Height 5 Inches Polyurethane Casters Equipped with Ball Bearing and Loaded Capacity 450-850kg Mobility Solutions
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
Ball Bearing Type Nylon Casters 350KG Capacity Set of 4 Heavy Duty Wheels Ideal for Equipment and Material Handling Applications
| Load Capacity: | 100 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Quantity: | 4 |

