All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
300 Lbs Load Capacity Medium Duty Casters 5-3/4 Inch Overall Height Temperature Range Of 0 To 180 Degrees
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Finish: | Zinc Plated |
450-850kg Loaded Capacity Polyurethane Casters with Total Lock Brake Type and PU Iron Wheel Material
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Height: | 194mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Rigid Scaffolding Wheels for Smooth Movement Treaded Steel Stem Double Ball Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Load Capacity: | 200/250kg |
Hollow Core Polyurethane Casters Smooth Tread Single Wheel With 194mm Height / 2 Inches
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Height: | 194mm |
Green More Products ISO Rosh CE Certified Galvanized Plated for and Suppliers
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
|---|---|
| Color: | Green |
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
TPR Hands Free Side Brake Pedal Swivel 6" Braked Swivel Castors
| Product Name: | 6" Side Brake TPR Wheel Gray Single Pedal Swivel Heavy Duty Casters Supplier |
|---|---|
| Style:: | 6" TPR Side Brake Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 6" |
Load Height 204mm Kick Bar Type Floor Lock for Industrial Assembly Line Protection
| Color: | Green |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
High Load Capacity Polypropylene 4 Inch Wheel with Bolt Hole Spacing 76*61mm
| Brake: | Double Brake |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel |
| Type: | Plate |
250kg Capacity Scaffolding Wheels With Flexible Use
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Wheel Width: | 50mm |
Noiseless And Wear Resistant Trolley Wheels With M12x15mm Threaded Stem
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |

