All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Foldable Handle Stainless Steel Platform Trolley Total Height 90cm for Easy and Safe Material Transport Solutions
| Type: | Swivel Casters |
|---|---|
| Superiority: | Portable |
| Usage: | Transporting Heavy Or Bulky Items |
Corrosion Resistance Light Duty Casters With Smooth Wheel Tread Zinc Plated Finish
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
| Type: | Light Duty Casters |
125kg Load Capacity Nylon Plate Medical Casters White Grey 3 Inches Wheel Diameter
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
| Bracket Material: | Nylon |
3 Inch Medical Plate Casters 275lbs Load Capacity Precision Ball Bearing Nylon Bracket
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
| Type: | Plate |
Smooth Roller Rubber Casters Wheels Swivel Rubber Wheel For Industry
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Single Wheel Style Red PU Wheel Polyurethane Casters Total Lock Brake Type Durability Materials
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |
Efficiently Transport Heavy or Bulky Items with Foldable Platform Trolley Steel Construction 15kg Capacity
| Superiority: | Portable |
|---|---|
| Platform Size: | 90cm X 60cm |
| Handle Type: | Foldable |
Stainless Steel Plate Casters 3 Inch White Grey Wheels With Precision Ball Bearings
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Brake: | Double Brake |
| Material: | Stainless Steel |
Stainless Steel Precision Ball Bearing Medical Casters White Grey 275lbs Load Capacity 4 Inches Height
| Color: | White+Grey |
|---|---|
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
| Wheel Size: | 4 Inch |
Color Platform Trolley Total Height 90cm for Easy Transportation
| Platform Size: | 90cm X 60cm |
|---|---|
| Material: | Steel |
| Trolley Type: | Platform Trolley |

