All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Height 194mm pu caster wheel featuring ball bearing smooth rolling caster wheel for warehouse trolleys and industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Solid Core Wheel Ball Bearing Casters American Type Plate Mounting 2
| Wheel Material: | PA |
|---|---|
| Installation Method: | Screw-In |
| Bearing Type: | Ball |
300Lbs Load Capacity Workbench Casters With Zinc Plated Finish
| Wheel Diameter: | 2.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Type: | Swivel With Brake |
Warehouse Equipment Casters With 0.25 Inches Plate Thickness
| Mounting Size: | 3.75 X 2.5 Inches |
|---|---|
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
| Capacity: | 110kg |
90mm Height 5 Inches Bolt Hole Casters With 200kg 300kg 400kg 500kg Load Capacity
| Stem Size: | M12x15mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Load Capacity: | 200-500kg |
200-500kg Capacity Swivel Caster Wheels 3/4/5/6/8 Inch Load Bearing Casters
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
1-4 Inch Tread Width Industrial Swivel Casters Featuring Precision Ball Bearing for Smooth Rolling
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Thread Stem Casters 110kg Capacity For Industrial Material Handling
| Tread Type: | Round Shape |
|---|---|
| Load Capacity: | 500 Lbs |
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
0.25 Inches Plate Thickness Stainless Steel Casters With Total Lock Brake Type And 45mm Wheel Width
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
Total Lock Ball Bearing Polyurethane Casters Swivel With Lock Hollow Core Wheel 194mm Height
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Wheel Width: | 2 Inches |

