All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ 5 steel floor lock casters ] match 184 Products.
Effortless Movement with Swivel Casters and Swivel Lock Brake Type
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Core: | Plastic |
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
Finish Zinc Plated Silent Casters and Total Lock Brake Type for Customer Requirements
| Wheel Core: | Plastic |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
Thermoplastic Rubber 150mm 250kg Rigid Directional Locking Swivel Casters
| Product Name: | WBD Sales 150mm Gray Soft Direction Wheel 250kg Capacity TPR Rigid Heavy Duty Casters For Retailers |
|---|---|
| Style:: | 150mm TPR Rigid Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |
Smooth Wheel Tread Light Duty Casters With Plain Bearing / 2-4 Inches Swivel Radius
| Wheel Tread: | Smooth |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Material: | TPR |
Swivel TPR Light Duty Casters Grey Wheel 2-4 Inch Diameter
| Wheel Core: | Plastic |
|---|---|
| Wheel Width: | 19-24mm |
| Wheel Material: | TPR |
Plain Bearing Rubber Casters Wheels for Heavy-Duty and Temperature Environments
| Tread Type: | Non-Marking |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
Heavy Duty 2-4 Inches Light Duty Casters for Tough and Demanding Environments
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Core: | Plastic |
| Wheel Tread: | Smooth |
Precision Ball Bearing Industrial Wheel Casters Featuring Wheel Diameter 2 to 12 Inches Suitable for Heavy Load Movement
| Tread Width: | 1-4 Inches |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Application: | Industry |
Zinc Plated Threaded Stem Rubber Casters Wheels Elastic Soft Orange Swivel Fixed Brake Casters Designed for Smooth Mobility
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
|---|---|
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
| Application: | Industry |
3 to 8 Inches Wheel Diameter Rubber Casters Customable Bearing Options Roller Double Ball Plain Bearing for Performance
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Application: | Industry |

