All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ 5 steel floor lock casters ] match 184 Products.
Red PU Wheel Swivel Single Brake 6 Inch Heavy Duty Casters
| Product Name: | Wholesale 6 Inch Red PU Wheel 2 Inch Width Swivel Single Brake Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Pu Single Lock Heavy Duty Casters |
| Wheel Capacity:: | 616lbs |
320kg Load Capacity PU Plate 4 Inch Swivel Casters For Trolley
| Product Name: | WBD Wholesales 320kg High Capacity Iron PU Swivel Plate Side Lock Heavy Duty Casters 4 Inch |
|---|---|
| Style:: | 320kg Iron Pu Side Lock Heavy Duty Casters |
| Wheel Capacity:: | 320kg |
Smooth TPR Light Duty Casters Zinc Plated Up To 144 Lbs Capacity 2-4 Inches Wheel Diameter
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Type: | Light Duty Casters |
| Wheel Tread: | Smooth |
2000 Lbs Total Lock Front Brake Super Heavy Duty Steel Casters
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Load Capacity: | 2000 Lbs |
| Brake: | Front Brake |
Threaded Stem Industrial Casters Featuring Plastic Wheels Optimized for Industrial Packaging and Assembly Line Operations
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
| Tread Width: | 1-4 Inches |
Customable rubber casters wheels with zine plated threaded stem offering traction and smooth rolling on diverse floor types
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
| Housing Material: | Steel |
Grey TPR Light Duty Casters With Zinc Plated Finish Total Lock Brake Smooth Tread
| Wheel Tread: | Smooth |
|---|---|
| Wheel Material: | TPR |
| Finish: | Zinc Plated |
Customizable Industrial Casters with Diverse Wheel
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Feature: | Reliable And Durable |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Black rubber casters wheels elastic soft orange featuring load capacity 100 to 300 KG and resilient wheels for heavy duty
| Application: | Industry |
|---|---|
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
| Tread Type: | Non-Marking |
3 Inch Economical Soft TPR Castors Light Duty Swivel Lock Floor-protecting Castor Wheels Wholesale
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3 Inch |
| Swivel Radius: | Smaller Than 3 Inch |

