All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 607 Products.
Replaceable Rolling Industrial Casters Threads 1-4 Inches Wide Heights 2-12 Inches
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Tread Width: | 1-4 Inches |
| Swivel Lock: | Yes/No |
3 Inch Medium-load Casters With 1/4 Inch Bolt Hole Smooth And Easy Movement
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
2-8 Inch Industrial Caster Wheels With Brake Load Capacity 100-300 KG
| Application: | Industry |
|---|---|
| Color: | Black/Blue/ Green |
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
6inch PU Stainless Steel Casters
| Product Name: | Wholesale 6 Inch Top Plate Swivel Red Pu Stainless Steel Caster Wheels |
|---|---|
| Style:: | Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Red+Gray |
Black 60kg Loading 80mm Industrial Casters For Trolley
| Product Name: | 80mm 60kg Total Brake Top Plate Bolt Hole Black Plastic Swivel Light Duty European Type Industrial Casters |
|---|---|
| Style:: | Plastic Light Duty European Type Industrial Casters |
| Wheel Color:: | Black |
300kg Loading 6 Inch Polyurethane Wheels , ISO9001 Spring Loaded Caster Wheel
| Product Name: | 6 Inch 300kg Capacity Heavy Duty Iron Pu Single Spring Casters For Garages |
|---|---|
| Style:: | Swivel Single Spring Caster |
| Wheel Diameter:: | 6 Inch |
4inch Bed Frame Wheel Replacement , 80kg Loading Hospital Bed Caster Wheel
| Product Name:: | 4 Inch 80kg Threaded Stem Plate Stem Swivel Abs Cover Tpr Silent Medical Casters Medical Bed |
|---|---|
| Wheel Size:: | 100X30mm |
| Height:: | 125mm |
Industrial Casters with Various Mounting Types and Load Capacities
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
50mm Cast Iron Wheel Light Duty 360 Degree Rotating Vintage Iron Caster Wheels Low Profile
| Product Name: | 50mm Cast Iron Wheel Light Duty 360 Degree Rotating Vintage Iron Caster Wheels Low Profile |
|---|---|
| Style:: | Light Duty Iron Casters |
| Wheel Size:: | 50mm |
4" Solid Phenolic Wheel 300kg Loaded Capacity High Temperature Swivel Castor Wheels Side Brake
| Product Name: | 4" Solid Phenolic Wheel 300kg Loaded Capacity High Temperature Swivel Castor Wheels Side Brake |
|---|---|
| Style:: | 300kg Swivel High Temperature Castors |
| Wheel Diameter:: | 4" |

