All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ smooth light duty casters ] match 152 Products.
CE Certified Trolley Wheels Heavy Duty Height Range 90mm 125mm Ideal for Trolley Cart Industrial and Heavy Load Handling
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Hand Pallet Truck Etc Nylon Casters With 132lbs Load Capacity And Black Finish
| Load Cpacity: | 132lbs |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel |
| Wheel Width: | 38mm |
Steel Housing Material Heavy Duty Rubber Caster Wheel 8 Inch for Heavy-Duty Industrial Applications
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
|---|---|
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
| Tread Type: | Non-Marking |
2 Inches Nylon Casters For Heavy Duty And Industrial Applications
| Swivel Type: | Swivel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |
Steel Pneumatic Rubber Indoor Casters 5 Inch With Non Marking Tread For Light Applications
| Wheel Material: | Steel+Rubber |
|---|---|
| Usage: | Indoor |
| Wheel Diameter: | 5 Inches |
Load Capacity 10 to 60 KG Environmental Friendly Furniture Casters Durable Swivel Wheels for Office Chairs and Furniture
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
| Finish: | Zinc Plated/Grip Ring Stem/Threaded Stem |
Swivel Transparent PU Casters Wheels For Furniture With 10-60KG Load Capacity
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
|---|---|
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
| Feature: | Environmental Friendly |
Plastic / Stainless Steel Platform Color Folding Trolley With Swivel Casters
| Load Capacity: | 300kg-500KG |
|---|---|
| Superiority: | Portable |
| Usage: | Transporting Heavy Or Bulky Items |
Single Wheel Style Red PU Wheel Polyurethane Casters Total Lock Brake Type Durability Materials
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |
125mm PU Wheel Top Plate Braked Swivel Castors Tread On Type
| Product Name: | WBD Wholesales 125mm Diameter Aluminium Core PU Wheel Top Plate Swivel Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 125mm Aluminium Pu Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 125mm |

