All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ smooth light duty casters ] match 152 Products.
American Nylon Casters with Ball Bearing Type 2 Wheel Width Designed to Enhance Equipment Mobility and Provide Durable Load Support
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Wheel Material: | PA |
| Wheel Size: | 65mm |
Polyurethane 5-3/4 Inch High Capacity Casters Bolt Hole Spacing 2-7/8 X 2-7/8 Inch Overall Height
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray |
| Wheel Type: | Polyurethane |
Hand Pallet Truck Etc Furniture Nylon Casters For Wheel Color Black
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 95x95mm |
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
Gray Polyurethane 4 Inch Ball Bearing Casters With 300 Lbs Load Capacity
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
Medium Duty 4 Inch Casters 3-1/2 Inch Swivel Radius Temperature Range 0 To 180 Degrees F
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Solid Core Wheel Ball Bearing Casters American Type Plate Mounting 2
| Wheel Material: | PA |
|---|---|
| Installation Method: | Screw-In |
| Bearing Type: | Ball |
65mm Nylon Casters American Style Heavy Duty Industrial Wheels Supporting 350KG Load Capacity for Material Handling
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Capacity: | 350KG |
| Bearing Type: | Ball |
132lbs Load Capacity Nylon Casters In Black For Durable And Long-Lasting Performance
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Usage: | Indoor |
| Wheel Size: | 100mm |
High Load Capacity Nylon Casters For Furniture Compatibility
| Load Cpacity: | 132lbs |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel |
| Compatibility: | Furniture |
Heavy Duty American Nylon PA Casters Plate Mounted 350KG Capacity Set Of 4 Screw In Wheels
| Installation Method: | Screw-In |
|---|---|
| Wheel Width: | 2 |
| Caster Type: | American |

