All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial transport caster wheels ] match 336 Products.
2.5 Inches Wheel Diameter Polypropylene Workbench Casters With Double Ball Bearing
| Color: | Black |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Manufacturer: | Workbench Co. |
High Load Capacity Red Polyurethane Heavy Duty Casters Dual Ball Bearings
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Color: | Red |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Load Capacity Red Industrial Caster With Dual Ball Bearings Zinc Painted 837lbs Wheel Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Black Super Heavy Duty Plate Mount Steel Casters 2000 Lbs Load Capacity 50mm Wheel
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
300-450kg American Type Heavy Duty PU Iron Aluminium Core Industrial Caster Single Wheel
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Red Iron PU Dual Ball Bearings Heavy Duty Casters Up To 837lbs Load Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Center: | Iron |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
High Load Capacity Heavy Duty Casters Up To 837lbs With Polyurethane Wheels And 144mm Overall Length
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Zinc Plated Industrial Casters Temperature Range Up To 300°F Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Applications and Equipment Handling
| Brake: | Yes/No |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Swivel Lock: | Yes/No |
Precision Ball Bearing Industrial Wheel Casters Featuring Wheel Diameter 2 to 12 Inches Suitable for Heavy Load Movement
| Tread Width: | 1-4 Inches |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Application: | Industry |
1/4 Inch Bolt Hole Size Gray Medium Load Casters With Wheel Color 300Lbs Capacity
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |

