All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial transport caster wheels ] match 336 Products.
Gray Wheel 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Medium Duty Casters For 0-180°F Temperature
| Brake Type: | Side Lock |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Finish: | Zinc Plated |
Polyurethane Heavy Duty Casters With Zinc Painted Bracket Surface For Carts
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Heavy Duty Polyurethane Casters Red Dual Ball Bearings 837lbs Load Capacity
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Color: | Red |
837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters Red Polyurethane Wheels Iron Wheel Center
| Color: | Red |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Wheel Center: | Iron |
Gray Polyurethane 4 Inch Ball Bearing Casters With 300 Lbs Load Capacity
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
Zinc Plated Medium Load Casters With 4 Inch Ball Bearing Wheels
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Medium Duty 300 Lbs Load Capacity Casters 5-3/4 Inch Height Gray Polyurethane Wheels
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Color: | Gray |
2000 Lbs Total Lock Front Brake Super Heavy Duty Steel Casters
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Load Capacity: | 2000 Lbs |
| Brake: | Front Brake |
Heavy Duty Steel Rubber Casters With 264lbs Capacity 3 Inches Height Smooth Rolling Wheels
| Feature: | Steel Covers |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Overall Height: | 3 Inches |
Load Capacity Up To 837lbs Heavy Duty Casters Offering 144mm Overall Length and Iron Wheel Center for Heavy Load Handling
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |

