All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial transport caster wheels ] match 336 Products.
Shock Absorbing Ball Bearing Casters Medium Duty 0 To 180 Degrees F Temperature Range
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Solid Core Wheel Ball Bearing Casters American Type Plate Mounting 2
| Wheel Material: | PA |
|---|---|
| Installation Method: | Screw-In |
| Bearing Type: | Ball |
Steel Heavy Duty Swivel Caster 2000 Lbs Load Capacity 3.5 Inch Swivel Radius
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
Zinc Plated Indoor Rubber Casters 2 Inches Wheel Diameter 46mm Wheel For Heavy Duty Movement
| Wheel Width: | 46mm |
|---|---|
| Capacity: | 264lbs |
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
250kg Capacity Scaffolding Wheels With Flexible Use
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Wheel Width: | 50mm |
Industrial Casters with Various Mounting Types and Load Capacities
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
837lbs Wheel Capacity Heavy Duty Casters Polyurethane Material Dual Ball Bearings Heavy Load Capacity
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Bearing: | Ball Bearing |
Capacity Casters 4 Inch Wheel Diameter Top Plate Swivel Radius 3-1/2 Inch For Heavy Loads And High Weight Capacity
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
144mm Overall Length and Polyurethane Wheel Material Heavy Duty ICaster for Heavy-Duty Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Plate Mounting Super Heavy Duty Casters 4 X 4.5 Inches Plate Size 7.5 Inches Overall Height Ideal for Warehouse
| Brake: | Front Brake |
|---|---|
| Caster Type: | Heavy Duty |
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |

