All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheels ] match 237 Products.
Grip Ring Stem Ball Casters for Furniture Finish Zinc Plated Threaded Stem Load Capacity 10-60 KG
| Load Capacity: | 10-60 KG |
|---|---|
| Caster Type: | Ball Caters/Office Chair Caster/Transprent Caster |
| Application: | Furniture |
Industrial 5 Inch Medium Duty PU Swivel Caster Wheels with Durable and Smooth Rolling Design
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
Swivel Transparent PU Casters Wheels For Furniture With 10-60KG Load Capacity
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
|---|---|
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
| Feature: | Environmental Friendly |
Eco-Friendly Transparent PU Caster Wheels For Smooth Furniture Movement
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
|---|---|
| Caster Type: | Ball Caters/Office Chair Caster/Transprent Caster |
| Feature: | Environmental Friendly |
Smooth Wheel Tread Light Duty Plate Casters Steel Housing Total Lock Brake -20 To 100° C
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
| Wheel Width: | 19-24mm |
160mm 120kg Capacity Scaffolding Wheel Heavy Duty With Double Brake
| Product Name:: | 160mm 120kg Capacity Double Brake Steel Rubber Tube Swivel Scaffolding Wheels |
|---|---|
| Wheel Color:: | Black |
| Wheel Material:: | Steel+Rubber |
Heavy Duty Casters With Total Lock Brake And Ball Bearing For Moving Equipment
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
| Capacity: | 90-135kg |
Green Kick Bar Type Floor Lock for Heavy Duty Loads and Increased Stability
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
|---|---|
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
| Load Capacity: | 300kg |
Ball Bearing Furniture Caster Wheel For 3-5 Inch Wheels Long-Lasting Performance
| Application: | Furniture |
|---|---|
| Load Capacity: | 10-60 KG |
| Caster Type: | Ball Caters/Office Chair Caster/Transprent Caster |
200-500kg Capacity Swivel Caster Wheels 3/4/5/6/8 Inch Load Bearing Casters
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |

