All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheels ] match 237 Products.
TPR Top Plated Heavy Duty Wheel Caster for Heavy Equipment in Industrial Settings
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Heavy Duty Trolley Wheels With Ball Bearing 90mm-125mm
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Stem Size: | M12x15mm |
Heavy Duty Steel Plate Casters Smooth Plastic Core Swivel Lock Wheels 2-4 Inches
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Mounting Type: | Plate |
Swivel Lock Light Duty Steel Casters Grey Wheels 2-4 Inches Radius - Up To 144 Lbs
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Heavy Duty Threaded Stem Top Plated Trolley Wheels 90MM-125MM Swivel / Rigid / Locking
| Usage: | Trolley Cart |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Heavy-duty Industrial-grade Casters Ball Bearing and 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius for High Load Capacity
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
Precision Ball Bearing Steel 3 Inches Wheel Diameter For Heavy-Duty And Demanding Environments
| Brake: | Double Brake |
|---|---|
| Color: | White+Grey |
| Type: | Plate |
125kg Load Capacity Medical Casters for Easy Maneuvering in Medical Environments
| Color: | White+Grey |
|---|---|
| Load Capacity: | 125kg |
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
Heavy-Duty Swivel Lock Light Duty Casters for Demanding Environments and Applications
| Wheel Material: | TPR |
|---|---|
| Wheel Core: | Plastic |
| Wheel Color: | Grey |
Heavy Duty 6 Inch Thermoplastic Rubber Wheel 550LBS Rigid Directional TPR Casters Silent
| Product Name: | Heavy Duty 6 Inch Thermoplastic Rubber Wheel 550LBS Rigid Directional TPR Casters Silent |
|---|---|
| Style:: | Rigid Wheel TPR Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 6 Inch |

