All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheels ] match 247 Products.
8inch Rubber Scaffolding Wheels
| Product Name:: | 8 Inch 250kg Capacity Double Brake Iron Core Rubber Black Swivel Scaffold Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Color:: | Black |
| Wheel Material:: | Cast Iron+Rubber |
Steel Treaded Stem Mobile Scaffolding Caster Wheel for Easy Maneuverability and Durable Performance
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Load Capacity: | 200/250kg |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Transportation Brak Type Caster Wheel Caster 200/250kg Load 50mm Steel Treaded Stem
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
| Load Capacity: | 200/250kg |
CE Certified Trolley Wheels Heavy Duty Height Range 90mm 125mm Ideal for Trolley Cart Industrial and Heavy Load Handling
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels Offering Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Performance for Industrial and Commercial
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Trolley Wheels Heavy Duty for Nylon Bearing and Durable Trolley Cart Movement
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Double Ball Bearing Medium Duty Casters 4 Inch Wheel Diameter For Heavy-Duty Applications
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
|---|---|
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
3/4/5/6/8 Inch Rubber Trolley Wheels with Smooth Rolling Ball Bearing
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |
TPR Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Industrial Heavy Duty Trolley Wheels 8 Inches
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bearing: | Ball Bearing |
Top Plate Swivel Radius of 3-1/2 Inch Medium-load Casters for Medium Loads Heavy-duty Design
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |

