All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheel ] match 237 Products.
250kg Capacity Scaffolding Wheels With Flexible Use
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Wheel Width: | 50mm |
Heavy Duty Swivel Rubber Top Plate Castor Wheel Ball Bearing
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
150x50mm Black Rubber Wheel Swivel Lock Heavy Duty Cast Iron Core Rubber Trolley Caster Wheels
| Product Name: | 150x50mm Black Rubber Wheel Swivel Lock Heavy Duty Cast Iron Core Rubber Trolley Caster Wheels Wholesales |
|---|---|
| Style:: | 150mm Side Brake Caster |
| Wheel Size:: | 150x50mm |
Ylcaster 50mm Industrial Casters Brak Type Caster Wheel With Zinc Plated Dual Roller Bearing
| Manufacturer: | Ylcaster |
|---|---|
| Load Capacity: | 200/250kg |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Wearable 230kg Capacity 5 Inch Locking Swivel Casters With Green Bracket
| Product Name: | 5 Inch Top Plate Swivel Fixed Rigid Locking Pp Core Black Elastic Rubber Heavy Duty Casters Green Bracket |
|---|---|
| Style:: | Elastic Rubber Swivel Heavy Duty Caster |
| Capacity:: | 230kg |
200mm Rigid Plate Aluminium Core PU Nylon Casters Heavy Duty
| Product Name: | Supplys 200mm Rigid Plate European Heavy Duty Aluminium Core PU Screwfix Nylon Casters |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Polyurethane Fixed Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 200mm |
Effortless Mobility 5 Inch Medium Duty PU Swivel Caster Wheels For Heavy Loads In Industrial Settings
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
Zinc Plated Medium Duty Casters with 5-3/4 Inch Overall Height and PU/PVC/TPR/PP/Rubber Wheels Built to Withstand Heavy Loads
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
Double Ball Bearing Medium Duty Casters with 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius and Side Lock Brake
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
Industrial Swivel Heavy Duty Casters with TPR / Plastic / Rubber Wheels
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Feature: | Reliable And Durable |

