All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheel ] match 237 Products.
Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White Medium Duty Casters with Side Lock Brake Type and 300 Lbs Load Capacity
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Heavy Duty 2.5 Inches Bolt Hole Spacing Trolley Wheels 90-125mm For Carts
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Side Lock Medium Duty Casters in Gray for Heavy Load Capacity and Durability
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
880LBS Capacity Heat Resistant Rotating 6" Drying Rack Trolley Casters
| Product Name: | 880LBS Capacity Heat Resistant Rotating Wheel 6" Drying Rack Trolley Casters Manufacturer China |
|---|---|
| Style:: | 6" Drying Rack Trolley Casters |
| Capacity:: | 880lbs |
76*61mm Bolt Hole Spacing Thermoplastic Rubber for Versatile Industrial Needs in White Grey
| Bracket Material: | Nylon |
|---|---|
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
| Wheel Size: | 4 Inch |
125kg Load Capacity Plate Casters Durable Nylon Bracket Material for Heavy-Duty Applications
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Color: | White+Grey |
| Bracket Material: | Nylon |
Non Marking Cast Iron Core Industrial Series Caster Swivel With Steel Rubber Wheel
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Overall Height: | 3 Inches |
| Tread Type: | Non-Marking |
Steel Casters 100-300KG Load Capacity With 3-8 Rubber Wheels
| Application: | Industry |
|---|---|
| Load Capacity: | 100-300 KG |
| Feature: | Customable |
Non Marking Steel Cover Casters 100 Lbs Load Rubber Wheels for Indoor Applications
| Type: | Casters |
|---|---|
| Feature: | Steel Covers |
| Load Capacity: | 100 Lbs |
Aluminum Industrial Casters With Swivel Lock Easy Maneuverability
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Brake: | Yes/No |

