All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheel ] match 233 Products.
Black Color 5 Inch Aluminium Core Rubber Swivel Ball Bearing Casters
| Product Name: | 5 Inch Black Color Heavy Duty European Aluminium Core Rubber Swivel Ball Bearing Casters Factory China |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Rubber Heavy Duty Swivel Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 5 Inch |
Zinc Plated Industrial Casters For Optimal Corrosion Protection
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
White Grey Plate Medical Casters With Stainless Steel Material For Hospital Furniture
| Load Capacity: | 125kg |
|---|---|
| Type: | Plate |
| Loaded Capacity: | 275lbs |
2-3/8 Inch Overall Height Light Duty Casters For Convenient Mobility
| Overall Depth: | 1-3/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Caster |
| Mounting Type: | Threaded Stem |
Durable Industrial Casters For Smooth And Quiet Operation
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Swivel Lock: | Yes/No |
50mm Load Capacity 200/250kg Industrial Scaffolding Wheels with Double Ball Bearing Zinc Plated Surface
| Wheel Width: | 50mm |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Treaded Stem Material: | Steel |
200-500kg Load Capacity 3-8 Inches Threaded Stem Industrial Trolley Cart Casters
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Usage: | Trolley Cart |
Non Slip Medium Duty Swivel Wheel Caster Rubber 4 Inch Wheel Diameter Medium Duty Non Slip 3-6 Inch Wheel Width
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
Expandable Stem Mounting Type Industrial Casters with No Swivel Lock and Plastic Material
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Swivel Lock: | Yes/No |
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |

