All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheel ] match 237 Products.
Industrial-grade Casters 3 Inch Wheel Width 5-3/4 Inch Overall Height for Heavy-duty Applications
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
3/4/5/6/8 Inch Rubber Trolley Wheels with Smooth Rolling Ball Bearing
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |
3 Inch Steel Caster Wheels With 2.5 Inch Bolt Hole Spacing
| Stem Size: | M12x15mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
TPR Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Industrial Heavy Duty Trolley Wheels 8 Inches
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bearing: | Ball Bearing |
Top Plate Swivel Radius of 3-1/2 Inch Medium-load Casters for Medium Loads Heavy-duty Design
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels for Stable and Secure Transport 3/4/5/6/8 Inches Wheel Diameter
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |
Heavy Duty Trolley Cart Caster Wheels 3 Inch Steel for Heavy Loads and Rough Terrain
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Ball Bearing Trolley Casters Wheels 3/4/5/6/8 Inches for Industrial Transport
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Pressed Steel Heavy Duty Caster with Load Capacity Swivel Lock Included
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
Heavy Duty Industrial PVC Casters Non Marking With Zinc Plated
| Application: | Industry |
|---|---|
| Tread Type: | Non-Marking |
| Load Capacity: | 100-300 KG |

