All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty pvc wheels ] match 82 Products.
Smooth-rotation Industrial 2 Inch Black PVC Casters For Light Duty Caster Supplier
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Overall Height: | 2-3/8 Inch |
| Stem Diameter: | 7/16 Inch |
Rigid Scaffolding Wheels for Smooth Movement Treaded Steel Stem Double Ball Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Load Capacity: | 200/250kg |
Steel Treaded Stem Mobile Scaffolding Caster Wheel for Easy Maneuverability and Durable Performance
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Load Capacity: | 200/250kg |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Transportation Brak Type Caster Wheel Caster 200/250kg Load 50mm Steel Treaded Stem
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
| Load Capacity: | 200/250kg |
3 Inch 4 Inch Swivel Plastic Caster Wheels White Color Trolley Wheels With Brakes
| Product Name: | 3 Inch 4 Inch Swivel Plastic Caster Wheels White Color Trolley Wheels With Brakes |
|---|---|
| Style:: | Medium Duty Casters Plastic |
| Wheel Color:: | White |
Ylcaster 50mm Industrial Casters Brak Type Caster Wheel With Zinc Plated Dual Roller Bearing
| Manufacturer: | Ylcaster |
|---|---|
| Load Capacity: | 200/250kg |
| Treaded Stem Material: | Steel |
3 Inch Medium-load Casters With 1/4 Inch Bolt Hole Smooth And Easy Movement
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Threaded Stem Mounting Type Rolling Castors With Load Capacity 5000 Lbs
| Overall Height: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
| Temperature Range: | Up To 300°F |
Aluminum Industrial Casters With Swivel Lock Easy Maneuverability
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Brake: | Yes/No |
Zinc Plated Industrial Casters For Optimal Corrosion Protection
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |

