All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty pvc wheels ] match 82 Products.
TPR Wheel Type Medium Duty Casters With 300 Lbs Load Capacity And 4 Inch Diameter
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White Medium Duty Casters with Side Lock Brake Type and 300 Lbs Load Capacity
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Load Capacity Scaffolding Wheels With Zinc Coated Plate - 200-250kg Load Capacity
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Application: | Transportation |
150mm Total Brake Threaded Stem Hollow Core Ball Bearing Medium Duty Casters
| Product Name: | 150mm Total Brake Threaded Stem Swivel Hollow Core Ball Bearing Black PVC Casters Wheels Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Threaded Stem Black Pvc Locking Casters |
| Wheel Color:: | Black Color |
250kg Capacity Scaffolding Wheels With Flexible Use
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Wheel Width: | 50mm |
300 Lbs Load Capacity Medium Duty Casters 5-3/4 Inch Overall Height Temperature Range Of 0 To 180 Degrees
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Finish: | Zinc Plated |
50mm Industrial Scaffolding Caster Wheels With Roller Bearings
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
|---|---|
| Wheel Width: | 50mm |
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
50mm Load Capacity 200/250kg Industrial Scaffolding Wheels with Double Ball Bearing Zinc Plated Surface
| Wheel Width: | 50mm |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Treaded Stem Material: | Steel |
500kg Five Wheels Foldable Platform Trolley With Handle Industrial
| Product Name:: | 500kg Five Wheels Platform Trolleys Black Plastic Foldable Industrial Trolleys Supplier China YLcaster |
|---|---|
| Material:: | Plastic |
| Wheel Diameter:: | 5 Inch |
Zinc Plated Bracket Surface Treatment Scaffolding Wheels with PP Wheel Material and Roller Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Manufacturer: | Ylcaster |

