All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Load Capacity Up To 837lbs Heavy Duty Casters Offering 144mm Overall Length and Iron Wheel Center for Heavy Load Handling
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Bolt Hole Spacing 25 Inches Heavy Duty Wheel Caster Rubber PU Nylon TPR Industrial Casters for Heavy Load Equipment Mobility
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Stem Size: | M12x15mm |
High Load Capacity Red Polyurethane Heavy Duty Casters Dual Ball Bearings
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Color: | Red |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Zinc Painted Bracket Surface Treament Heavy Duty Casters with Ball Bearing and Iron Wheel Center
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Wheel Center: | Iron |
144mm Overall Length Heavy Duty Casters With Polyurethane Wheel
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Color: | Red |
Plate Mount Super Heavy Duty Casters 50mm Wheel Width for Heavy Loads 3.5 Inches Swivel Radius
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Overall Height: | 7.5 Inches |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
100mm Red Heavy Duty Casters With Polyurethane Wheel Material 837lbs Load
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bearing: | Ball Bearing |
Blue rubber casters wheels featuring steel housing material perfect for warehouse and equipment needing durable caster wheels
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
Height 194mm pu caster wheel featuring ball bearing smooth rolling caster wheel for warehouse trolleys and industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Heavy Duty Trolley Wheels with 4 X 4.5 Inches Plate
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |

