All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate braked swivel castors ] match 141 Products.
3" Transparent Wheel M10 Threaded Stem Swivel Office Chair Casters Furniture Decoration
| Product Name:: | 3" Transparent Wheel M10 Threaded Stem Swivel Office Chair Casters Furniture Decoration |
|---|---|
| Wheel Color:: | Transparent |
| Wheel Material:: | Pu |
8inch Heavy Duty Spring Loaded Casters , 770lbs Loading Heavy Duty Polyurethane Casters
| Product Name: | 8 Inch 770lbs Load Capacity Iron Pu Heavy Duty Double Spring Casters Garages |
|---|---|
| Style:: | Swivel Double Spring Caster |
| Wheel Diameter:: | 8 Inch |
880LBS Capacity Heat Resistant Rotating 6" Drying Rack Trolley Casters
| Product Name: | 880LBS Capacity Heat Resistant Rotating Wheel 6" Drying Rack Trolley Casters Manufacturer China |
|---|---|
| Style:: | 6" Drying Rack Trolley Casters |
| Capacity:: | 880lbs |
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Bearing Type Ball Bearing Medium Duty Casters 4 Inch Wheel Width Gray Wheel Color
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
|---|---|
| Brake Type: | Side Lock |
| Load Capacity: | 300 Lbs |
Heavy Duty 6 Inch Thermoplastic Rubber Wheel 550LBS Rigid Directional TPR Casters Silent
| Product Name: | Heavy Duty 6 Inch Thermoplastic Rubber Wheel 550LBS Rigid Directional TPR Casters Silent |
|---|---|
| Style:: | Rigid Wheel TPR Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
Customable Industrial Rubber Caster Non Marking Tread Type Heavy Load Wheels Designed for Industrial and Material Handling
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
|---|---|
| Color : | Black/Blue/ Green |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Double Ball Bearing Medium Duty Casters 4 Inch Wheel Diameter For Heavy-Duty Applications
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
|---|---|
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Heavy Duty 2.5 Inches Bolt Hole Spacing Trolley Wheels 90-125mm For Carts
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Steel Casters 100-300KG Load Capacity With 3-8 Rubber Wheels
| Application: | Industry |
|---|---|
| Load Capacity: | 100-300 KG |
| Feature: | Customable |

