All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ smooth side mount casters ] match 77 Products.
Replaceable Rolling Industrial Casters Threads 1-4 Inches Wide Heights 2-12 Inches
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Tread Width: | 1-4 Inches |
| Swivel Lock: | Yes/No |
2-12 Inch Stainless Steel Finish Industrial Rubber Caster / Swivel Casters With Wheel Brakes
| Swivel Lock: | Yes/No |
|---|---|
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
| Brake: | Yes/No |
Industrial Grade Casters with Pressed Steel Housing
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Brake: | Yes/No |
6" Swivel Plate Heavy Duty Casters Side Lock Rubber Wheel 230kg Capacity
| Product Name: | 6" Swivel Plate Side Lock Rubber Wheel 230kg Capacity Heavy Duty Casters Wholesale |
|---|---|
| Style:: | 6" Rubber Side Brake Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150x50mm |
250kg Capacity Rubber Heavy Duty Casters 200mm Diameter
| Product Name: | 200mm Diameter Single Brake Wheel 250kg Capacity Rubber Heavy Duty Casters Wholesale |
|---|---|
| Style:: | 8" Rubber Side Brake Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 200x50mm |
Threaded Stem Furniture Casters Chemical Resistant Wheel M10x25mm TPR Casters For Lab Carts
| Product Name: | Threaded Stem Chemical-resistant Wheel M10x25mm TPR Casters For Lab Carts |
|---|---|
| Style:: | Stem Lab Cart Casters |
| Wheel Color:: | Brown |
Shock Absorbing Ball Bearing Casters Medium Duty 0 To 180 Degrees F Temperature Range
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
4 Inch Medium Duty Casters With Bolt Hole Size 1/4 Inch And Side Lock Brake Type
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Medium Duty 4 Inch Casters 3-1/2 Inch Swivel Radius Temperature Range 0 To 180 Degrees F
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Ball Bearing Medium Duty Casters Zinc Plated Side Lock Brake 180 F Temperature Range
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |

