All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial caster wheels heavy load ] match 558 Products.
Ball Bearing Iron PU Caster Wheel 100mm For Superior Load Bearing Capacity
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Color: | Red |
Iron Wheel Center Heavy Duty Casters Red Load Capacity Up To 837lbs For Heavy Loads
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Dual Ball Bearings Industrial Caster 144mm Length For Heavy Duty Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Load Capacity Red Industrial Caster With Dual Ball Bearings Zinc Painted 837lbs Wheel Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Zinc Painted Iron Heavy Duty Caster Wheel Set Dual Ball Bearings 144mm Length
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Industrial Casters with Ball Bearings and Durable Finish
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Plain Bearing Rubber Casters Wheels for Heavy-Duty and Temperature Environments
| Tread Type: | Non-Marking |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
6x2 Inch Silver Wheel 280kg Load Capacity Heavy Duty Rigid Casters
| Product Name: | 6x2 Inch Silver Wheel 280kg Load Capacity Cast Iron Heavy Duty Rigid Casters Factory China |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Heavy Duty Hollow Rigid Casters |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
Top Plate Swivel Radius of 3-1/2 Inch Medium-load Casters for Medium Loads Heavy-duty Design
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
OEM 6x2 Inch Solid Silver Wheel Heavy Duty Fixed Cast Iron Casters
| Product Name: | YLcaster OEM 6x2 Inch Solid Silver Wheel Cast Iron Heavy Duty Fixed Casters Industrial |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Heavy Duty Iron Fixed Casters |
| Wheel Size:: | 6x2 In |

