All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheel ] match 233 Products.
2-4 Inches Soft Casters Plastic Wheel Core for Office Furniture
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Color: | Grey |
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
Replaceable Rolling Industrial Casters Threads 1-4 Inches Wide Heights 2-12 Inches
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Tread Width: | 1-4 Inches |
| Swivel Lock: | Yes/No |
Environmentally Friendly Furniture Casters Blue Office Chair Caster For Sustainable Workspaces
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
|---|---|
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
Ball Bearing Caster Stem Furniture for Small Cabinets in Trolleys and Housing
| Feature: | Environmental Friendly |
|---|---|
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
| Wheel Diameter: | 3-5 Inches |
4 Inch Wheel Size Nylon Medical Casters For Polypropylene With Bracket Material
| Wheel Size: | 4 Inch |
|---|---|
| Color: | White+Grey |
| Type: | Plate |
4In Gray TPR Top Plate Swivel Medium Duty Casters For Medical Bed
| Product Name: | Low Noise 4in Gray TPR Top Plate Swivel Medium Duty Casters For Medical Bed |
|---|---|
| Style:: | Medium Duty Casters TPR |
| Wheel Size:: | 4 Inch |
Flat Tread Plate Mount 350kg Capacity 125mm 5 Inch Phenolic Rigid Caster
| Product Name: | WBD 5" Rigid Plate Trolley Wheel 350kg Capacity Heat Resistant Casters For Sale |
|---|---|
| Style:: | 5" Fixed Plate Heat Resistant Casters |
| Wheel Diameter:: | 5" |
3 Inch Medical Plate Casters 275lbs Load Capacity Precision Ball Bearing Nylon Bracket
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
| Type: | Plate |
Black Zinc Plated 1-3/4 Inch Furniture Casters Threaded Stem Mounting Type
| Color: | Black |
|---|---|
| Mounting Type: | Threaded Stem |
| Overall Depth: | 1-3/4 Inch |
Phenolic Industrial Casters Polyurethane Wheel Type Expandable Stem Mounting 1-4 Inches Wheel Width
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |

