All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ 5 steel floor lock casters ] match 184 Products.
Steel Plate Swivel Casters For Light Loads 19-24mm Grey Wheels Up To 144 Lbs
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Mounting Type: | Plate |
Steel Light Duty Swivel Lock Casters With -20 To 100 Degrees Celsius Smooth Grey TPR Wheels
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
Green Kick Bar Type Floor Lock for Heavy Duty Loads and Increased Stability
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
|---|---|
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
| Load Capacity: | 300kg |
4 Inch Floor - Friendly Grey Wheels Medium Duty Industrial Polyurethane Swivel Locking Casters Wholesales
| Product Name: | 4 Inch Floor-friendly Grey Wheels Medium Duty Industrial Polyurethane Swivel Locking Casters Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Medium Duty Casters Gray Pu |
| Wheel Size:: | 100x32mm |
4 Inch Waterproof Nylon Wheel Bolt Hole Rotating Head Medium Duty 304SS Swivel Locking Casters
| Product Name: | WBD Wholesales 4 Inch Waterproof Nylon Wheel Bolt Hole Rotating Head Medium Duty 304SS Swivel Locking Casters |
|---|---|
| Style:: | Bolt Hole Locking Pa 304ss Casters |
| Bearing Type:: | Plain Bearing |
Industrial Floor Lock The Eco-Friendly Choice for Your Warehouse Management
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
|---|---|
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
| Type: | Swivel |
Smooth Wheel Tread Light Duty Plate Casters Steel Housing Total Lock Brake -20 To 100° C
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
| Wheel Width: | 19-24mm |
5x2 Inch 506LBS Top Plate Swivel Lock Ball Bearing Casters
| Product Name: | WBD Supplys 5x2 Inch 506LBS Capacity Gray Swivel Lock TPR Top Plate Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 5 Inch TPR Side Lock Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 5 Inch |
Heavy-Duty Swivel Lock Light Duty Casters for Demanding Environments and Applications
| Wheel Material: | TPR |
|---|---|
| Wheel Core: | Plastic |
| Wheel Color: | Grey |
Overall Height 2 to 12 Inches Heavy Duty Casters Zinc Plated Powder Coated Stainless Steel Heavy Load Industrial Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |

