All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 816 Products.
Swivel Radius 3.5 Inches Ultra Heavy Duty Caster Wheel Heavy Duty Heavy Load Capacity Wheels for Industrial Applications
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Overall Height: | 7.5 Inches |
Double Ball Bearing Super Heavy Duty Caster in Black for Heavy-Duty Industrial Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Caster Type: | Heavy Duty |
| Load Capacity: | 2000 Lbs |
450-850kg Loaded Capacity Polyurethane Casters 150mm Wheel Size PU Iron Wheel Material Heavy Duty Wheels for Industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Tread Type: | Smooth |
4kg to 5kg Unit Weight Rubber Casters Non Marking Tread Ideal for Industrial Applications Durable and Mobility Solutions
| Usage: | Indoor/Outdoor |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Load Capacity: | 100-300 KG |
Single Wheel Red PU Wheel Polyurethane Casters Hollow Core Durable Industrial Grade Heavy Duty Material Handling Equipment
| Wheel Type: | Hollow Core |
|---|---|
| Tread Type: | Smooth |
| Style: | Single Wheel |
Ball Bearing Polyurethane Casters Featuring PU Iron Wheel Material and Loaded Capacity Ranging 450 to 850kg for Industrial
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
Smooth tread 150mm pu caster wheels featuring ball bearing suitable for heavy duty industrial carts equipment and machinery
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
600KG Loaded Capacity Nylon Casters 65mm Wheel Size Plate Mounting Type Heavy Duty Durable Wheels Ideal for Industrial Equipment
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |
|---|---|
| Wheel Size: | 65mm |
| Loaded Capacity: | 600KG |
Ball Bearing Iron PU Caster Wheel 100mm For Superior Load Bearing Capacity
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Color: | Red |
Heavy Duty Polyurethane Casters Red Dual Ball Bearings 837lbs Load Capacity
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Color: | Red |

