All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheels ] match 237 Products.
Flat Tread Plate Mount 350kg Capacity 125mm 5 Inch Phenolic Rigid Caster
| Product Name: | WBD 5" Rigid Plate Trolley Wheel 350kg Capacity Heat Resistant Casters For Sale |
|---|---|
| Style:: | 5" Fixed Plate Heat Resistant Casters |
| Wheel Diameter:: | 5" |
Black Zinc Plated 1-3/4 Inch Furniture Casters Threaded Stem Mounting Type
| Color: | Black |
|---|---|
| Mounting Type: | Threaded Stem |
| Overall Depth: | 1-3/4 Inch |
3 Inch Medical Plate Casters 275lbs Load Capacity Precision Ball Bearing Nylon Bracket
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
| Type: | Plate |
Phenolic Industrial Casters Polyurethane Wheel Type Expandable Stem Mounting 1-4 Inches Wheel Width
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
High Quality 4 Inch Black PVC Casters Double Ball Bearing Threaded Stem Medium Duty Caster
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
Light Duty Plate Mount Casters Smooth TPR Wheel Up To 144 Lbs Load Capacity 2-4 Inch Diameter
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Wheel Width: | 19-24mm |
4/5/6/8 Inches Ball Bearing Swivel Rigid Locking Trolley Cart Wheels Threaded Stem Top Plate Mounted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
Industrial Casters with Ball Bearings and Durable Finish
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Top Plate Mounting Type Industrial Casters with Precision Ball Bearing and Swivel Lock
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Top Plate Size: | 2-6 Inches |
| Tread Width: | 1-4 Inches |
Rigid Scaffolding Wheels for Smooth Movement Treaded Steel Stem Double Ball Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Load Capacity: | 200/250kg |

