All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheels ] match 247 Products.
90mm Rubber Threaded Stem Ball Bearing Trolley Cart Wheels
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
Zinc Plated Bracket Surface Treatment Scaffolding Wheels with PP Wheel Material and Roller Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Manufacturer: | Ylcaster |
Black Color 5 Inch Aluminium Core Rubber Swivel Ball Bearing Casters
| Product Name: | 5 Inch Black Color Heavy Duty European Aluminium Core Rubber Swivel Ball Bearing Casters Factory China |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Rubber Heavy Duty Swivel Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 5 Inch |
Zinc Plated Industrial Casters For Optimal Corrosion Protection
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
White Grey Plate Medical Casters With Stainless Steel Material For Hospital Furniture
| Load Capacity: | 125kg |
|---|---|
| Type: | Plate |
| Loaded Capacity: | 275lbs |
2-3/8 Inch Overall Height Light Duty Casters For Convenient Mobility
| Overall Depth: | 1-3/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Caster |
| Mounting Type: | Threaded Stem |
Durable Industrial Casters For Smooth And Quiet Operation
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Swivel Lock: | Yes/No |
50mm Load Capacity 200/250kg Industrial Scaffolding Wheels with Double Ball Bearing Zinc Plated Surface
| Wheel Width: | 50mm |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Precision Ball Bearing Industrial Wheel Casters Featuring Wheel Diameter 2 to 12 Inches Suitable for Heavy Load Movement
| Tread Width: | 1-4 Inches |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Application: | Industry |

