All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Smooth Tread Polyurethane Casters Featuring Ball Bearing and Total Lock Brake Type Heavy Duty Durable Wheels Suitable for Industrial Applications
| Wheel Type: | Hollow Core |
|---|---|
| Tread Type: | Smooth |
| Height: | 194mm |
450-850kg Load Capacity Black PU Caster Wheel Hollow Core Strong Wheel Designed for Industrial and Commercial Carts
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Height 194mm Polyurethane Casters Heavy Duty Wheels Wheel Size 150mm Loaded Capacity 450 to 850kg Mobility for Equipment
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Tread Type: | Smooth |
Smooth tread 150mm pu caster wheels featuring ball bearing suitable for heavy duty industrial carts equipment and machinery
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
Ball Bearing Polyurethane Casters Featuring PU Iron Wheel Material and Loaded Capacity Ranging 450 to 850kg for Industrial
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
Green Rubber Casters Roller Bearing Type Load Capacity 100 to 300 KG Heavy Duty Wheels Suitable for Industrial Equipment
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
|---|---|
| Tread Type: | Non-Marking |
| Color : | Black/Blue/ Green |
Ball Bearing 3 ton heavy duty pu caster wheel made from PU iron wheel material engineered for heavy load transport needs
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Bearing: | Ball Bearing |
Unit Weight 4kg 5kg caster rubber 2 inch 4 inch 5 inch wheels castors with brake black blue green sturdy and performance
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Housing Material: | Steel |
5 Inches Overall Height Polyurethane Casters Industrial Grade Heavy Load Capacity Wheels for Carts Machinery and Equipment
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Overall Height: | 5 Inches |
Non Marking Tread Rubber Casters Featuring Rubber PP Core Wheel Material Unit Weight 4kg 5kg Heavy Load Transport Wheels
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |

